Styl skandynawski jest obecnie jednym z najchętniej wykorzystywanych stylów urządzania wnętrz. Cechuje się przede wszystkim dużą ilością przestrzeni oraz jasnymi, wręcz rozświetlonymi wnętrzami. Dodatki są minimalistyczne i nie ma ich zbyt dużo. Ogólnie styl skandynawski można określić jako bardzo świeży i nowoczesny. Do jego wzbogacenia wykorzystuje się materiały takie jak: sznurek bawełniany czy włóczka z alpaki.
Cechy stylu skandynawskiego
Styl skandynawski jest stylem z jednej strony chłodnym, a z drugiej przytulnym. Przeważa w nim biel, jasny błękit i delikatne beże. Elementy dekoracyjne często są niebieskie lub turkusowe a w przypadku mebli stosuje się przede wszystkim lite drewno oraz gładkie płyty w białym kolorze. Styl skandynawski można doskonale złagodzić poprzez zastosowanie dodatków hand made. Wszelkiego typu narzuty, pledy, koce czy chodniki z włóczki i sznurków będą doskonałym sposobem na przełamanie chłodu skandynawskiej stylistyki.
Wnętrza w stylu skandynawskim muszą być przede wszystkim przestronne i jasne, dlatego też meble i dodatki są stosowane z umiarem. Te zabiegi sprawiają, że pomieszczenia stają się optycznie większe i bardzo wygodnie jej je użytkować.
Styl skandynawski i hand made – co można zrobić?
Białe ściany, meble i podłoga mogą prezentować się zbyt surowo, dlatego tak ważne jest, żeby wzbogacić wnętrze ciepłymi, iście skandynawskimi elementami, np. takimi jak:
• Gruba narzuta na kanapę – do wykonania takiego pledu może zostać użyta włóczka zpagetti, włóczka akrylowa (jeżeli chcemy, żeby narzuta była lżejsza) albo prawdziwa wełna np. z alpaki.
• Dywanik – najlepiej będzie zrobić go z włóczki akrylowej, dlatego że jest stosunkowo tania i koszt dywanika nie będzie duży nawet wtedy, kiedy nasz projekt będzie miał spore wymiary.
• Abażur do lampy – wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim dużo światła, ale czasami dobrze jest zbudować w pomieszczeniu klimat i do tego przyda nam się osłona na lampę. Do wykonania abażuru doskonale sprawdzi się sznurek poliestrowy.
• Poszewki na poduszki – najlepiej byłoby, gdyby poszewki stanowiły komplet z pledem, ale były w innej kolorystyce. Nasz pled może być np. jasnoszary a poduszki ciemnoszare lub szaro-granatowe.
• Koszyczki – łazienka w stylu skandynawskim stanie się nieco „cieplejsza”, jeżeli „ubierzemy” pojemniki na drobne akcesoria w koszyczek z włóczki.
• Podkładki na stół – aranżacja w stylu skandynawskim do kuchni może być wzbogacona o ręcznie wykonane podkładki w dowolnym kształcie i wielkości.
Pamiętaj, że wykonując robótki, konieczne jest właściwe dobranie materiału do tego, co chcemy stworzyć. Przykładowo sznurek bawełniany powinien być zastosowany do rzeczy, które są na bieżąco użytkowane, a bistorowy do tych elementów, które są tylko dekoracją.